Tudi vi obožujete poletje? Dolgo poležavanje na žgočem soncu, sprehajanje v naravi in delo na odprtem? Vse to se sliši super, vendar je pomembno, da vas ne ujame sončarica! Na strani http://www.nadlani.si/zdravje/soncarica/ lahko najdete kup koristnih informacij o tej bolezni, nekaj pa jih bomo strnili tudi v tem sestavku.
Sončarica je lahko zelo resna zadeva, ki jo dobimo, če smo predolgo izpostavljeni soncu in ob tem nimamo pravilne zaščite. Konkretno – nezaščitena glava na soncu, visoke temperature, visoka vlaga in fizični napor. Vse to skupaj lahko kaj hitro privede do toplotnega udara, kar pomeni da je naše telo resno ogroženo.
Da je sončarica nekoga prizadela lahko ugotovimo že samo tako, da preverimo kaj je ta oseba pred tem počela (na primer če je bila dolgo izpostavljena močnemu soncu, …), prav tako pa se sončarica kaže z bolj kliničnimi znaki, kot je vroča in suha koža (najprej bo rdeča, nato pa bolj bleda ali celo vijolična), pomanjkanje znoja, plitvo in hitro dihanje, pospešen utrip srca, visoka telesna temperatura, boleča glava, vrtoglavica in omotičnost, krči, … Sončarica lahko privede tudi do izgube zavesti, kar je odvisno od časa izpostavljenosti.
Ob pojavu simptomov (ki se lahko pokažejo takoj ali pa v nekaj dnevih) je potrebno nemudoma ukrepati! Sončarica se najlažje blaži s takojšnjim znižanjem telesne temperature, kar lahko dosežemo na različne načine. Če imate to možnost, potem osebo pokrijte z brisačami, ki ste jih pred tem zmočili. Še bolje je, da osebo kar okopate v mrzli vodi. Če to ne gre, potem si lahko pomagate tudi z ledom, dvigom nog in masažo okončin (to namreč spodbuja kroženje krvi). Vsekakor je pomembno tudi, da osebi ne dajete zdravil za zniževanje temperature in da se s to osebo v najkrajšem možnem času odpravite v najbližjo zdravstveno ustanovo, kjer bodo ustrezno poskrbeli zanjo.